המדריך המתומצת ומורה הנבוכים לסוגיית כפיית גט, במסגרת דיני המשפחה בישראל:

במסגרת מאמרינו זה נסקור בקצירת האומר את סוגיית כפיית הגט הלכה למעשה, וזאת על מנת לאפשר לאדם הסביר שאינו משפטן לעמוד על משמעותם המעשית של העילות לכפיית גט בראי החוק.

הדרך הטובה ביותר להתחיל תהליך גירושין היא כמובן תוך הסכמה הדדית של שני הצדדים לתהליך זה ולניסוח הסכם גירושין המוסכם על שני הצדדים. הסכם הגירושין מכיל את ההחלטות לגבי כל המשותף לבני הזוג המתגרשים, בין אם מדובר על חלוקת רכוש משותף ובין אם מדובר על הילדים- המשמורת, הסדרי הראיה ופרטים נוספים הקשורים בהם. עם זאת, לא תמיד ההחלטה להתגרש היא הדדית. לפעמים צד אחד מעוניין בכך יותר מן האחר ומנסה לכפות את הגירושין מסיבות כאלה ואחרות.

הגשת תביעה לגירושין

במצב בו אין הסכמה הדדית על גירושין ניתן להגיש תביעה לגירושין. התביעה מוגשת בבית הדין הרבני. עם התביעה לגירושין ניתן לכרוך תביעות משניות הקשורות למזונות, חלוקת הרכוש, משמורת הילדים ועוד. בית הדין הרבני בוחן היטב את התביעות המוגשות ובמיוחד את הכוונות שעומדות מאחוריהן- האם מדובר בכוונה כנה ואמיתית או שהוגשו מטעמים נסתרים ואינטרסנטיים. התביעות צריכות להיות מוגשות בצורה מפורטת תוך צירוף מסמכים מתאימים. לעיתים ישנם מצבים בהם מוגשת התביעה בבית הדין הרבני מטעם אחד הצדדים רק על מנת לחסום את הצד השני מלהגיש תביעה בבית המשפט לענייני משפחה.

מתי כפיית הגט נחשבת למוצדקת?

עילות לכפיית גט אשר מתקבלות בבית הדין הרבני ונחשבות למוצדקות נחלקות לשניים: עילות אובייקטיביות ועילות סובייקטיביות. העילות האובייקטיביות קשורות בנתונים אמפיריים, נתונים הניתנים להוכחה ברורה על פני השטח כמו מומים או מחלות שמונעים חיי נישואים תקינים. העילות הסובייקטיביות הן עילות התנהגותיות- התנהגות בלתי נסבלת מצד בן הזוג השני. אלימות, בגידה, התמכרות לסמים או לאלכוהול נמנות עם סוג עילות זה.

הגשת תביעת גירושין – ממה להתחיל

מומלץ ורצוי להתחיל את התביעה עם יעוץ משפטי של עורך דין גירושין המומחה לענייני משפחה. הגשת תביעה בנוסח מסויים בצירוף המסמכים המתאימים יגדיל את הסיכויים לקבלת התביעה על ידי בית הדין הרבני. כדאי שהתביעה תהיה מבוססת על מספר עילות ולא על עילה אחת, יש לשים לב שלא תהיה סתירה בין העילות השונות. לאחר פירוט המקרה וכניסה לעומקם של דברים יוכל עורך הדין להמליץ על הערכאה אליה כדאי לפנות- בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה. לגבי תביעת הגירושין עצמה יש לפנות בכל מקרה לבית הדין הרבני אך לגבי מזונות, משמורת וחלקים נוספים הקשורים בגירושין ניתן לפנות גם לבית משפט לענייני משפחה.