המדריך המתומצת ומורה הנבוכים לסוגיית משמורת ילדים והסדרי ראיה, במסגרת דיני המשפחה בישראל:

במסגרת מאמרינו זה נסקור בקצירת האומר את סוגיית משמורת ילדים והסדרי ראיה הלכה למעשה, וזאת על מנת לאפשר להורה הנבוך לעמוד על משמעותה המעשית של משמורת ילדים והסדרי ראיה בראי החוק.

גם כאשר בני זוג בוחרים להתגרש, גם אם הם מגיעים למסקנה שאין יותר בסיס משותף לקשר ביניהם, עדיין יהיה דבר אחד ששניהם יאהבו יותר מכל והוא הילדים שלהם. סוגיית משמורת ילדים, משמורת משותפת והסדרי הראייה הן סוגיות מרכזיות ומשמעותית ביותר עבור ההורים בתוך הכאוס הגדול גם כך שנוצר עם ההחלטה להתגרש שכן משמורת ילדים והסדרי הראיה הן סוגיות העשויות להוות את הקשר העיקרי בין ההורים שאמנם נפרדו זה מזה אך לא התגרשו מתפקידם כהורים. בני הזוג המתגרשים צריכים לגייס כוחות על בכדי להשאיר את הילדים מחוץ למוקד המריבה ושהדיון בהם יהיה נקי ככל האפשר כך שמשמורת ילדים תהיה מחוץ לתחום המחלוקות בין ההורים משמורת ילדים.

הסדרי הראיה אינה סוגיה  פשוטה כלל וכלל  ואצל זוגות המסוכסכים ביניהם בפרט כל אחד מבני הזוג ינסה להפוך את משמורת הילדים לכלי ניגוח וסחטנות זאת גם במידה והינו מעוניין באמת להיות ההורה המשמורן ולטעון כי משמורת הילדים תהיה במחיצתו, משמורת הילדים עשויה להעניק נקודות להורה המשמורן שינסה בשם משמורת הילדים להרוויח נקודות במסגרת הסכסוך הכולל הן בהיבט של תשלום המזונות ואף ייתכן בעניין סוגיית המדור הספציפי כאשר משמורת ילדים תהיה תירוץ בסוגיית המדור.

משמעותם של משמורת ילדים  והסדרי הראיה

קביעת המשמורת והסדרי הראיה היא בעלת חשיבות עצומה הן לכל אחד מן ההורים והן לילדים. אופייה של  משמורת הילדים וההורה המשמורן עשויה להשליך באיזו מידה תהיה לכל אחד מן ההורים השפעה על חיי ילדיו, עד כמה יהיה שותף לגידולו, חינוכו והפיכתו לאדם בוגר. במידה ומשמורת הילדים אינה משותפת יאלץ אחד ההורים לוותר על מה שהיה נראה לו כמובן מאליו והוא השותפות בחיי בנו או בתו והיותו דמות מפתח בחייהם.

משמורת ילדים/הורה משמורן ו/או משמורת משותפת?

עד לפני מספר שנים בדרך כלל הייתה ניתנת המשמורת  לאם ואילו עבור האב נקבעים הסדרי ראיה– ימים קבועים בהם יראה את ילדיו. לאחרונה יותר ויותר הורים מעוניינים ועומדים על משמורת משותפת, כך שהאחריות וגידול הילדים תתחלק באופן שווה בין ההורים, גם אם שהותם של הילדים בפועל אינה לגמרי שווה. על מנת שהסכם משמורת משותפת תתקיים באופן תקין חובה שתתקיים מערכת יחסים של הידברות בין ההורים, תקשורת טובה, מגורים ברדיוס קרוב זה מזה על מנת שהתנהלותם של הילדים, הגעתם למוסדות החינוך, חוגים או חברים תהיה נוחה .

הסדרי ראיה

כאשר נקבעת משמורת ילדים כאשר אחד ההורים מוכרז כמשמורן ואילו להורה השני נקבעים הסדרי ראיה. בדרך כלל כאשר מדובר בקטינים מתחת לגיל 6 מיושם הילכת  חזקת גיל הרך על פיה משמורת הילדים ניתנת לאם בכל מקרה ולכן ההורה שנקבעים עבורו הסדרי ראיה בגילאים אלה הוא האב בכל מקרה. לרוב הסדרי הראיה נקבעים כך שההורה השני שוהה במחיצת ילדיו שני אחר צהריים במהלך השבוע, בכל סוף שבוע שני ובמחצית החופשות והחגים. במידה ואחד ההורים מרגיש כי אין בהסדרי הראיה ומשמורת הילדים שנקבעו כדי להלום את הצרכים של הקטינים ניתן לפנות ולקבל חוות דעת מקצועית של פסיכולוג או עובד סוציאלי במקרה הצורך חוות דעת שתשמש את עוה"ד של ההורה המבקש לשנות את משמורת הקטינים שנקבעו לצורך פנייה לביהמ"ש המוסמך.