201412.08
0

אישה מורדת

הכרזה על אישה כמורדת

המדריך המתומצת ומורה הנבוכים לסוגיית הכרזת אישה כמורדת במסגרת סכסוך גירושין בישראל

במסגרת מאמרינו זה נחלוף בקצירת האומר ונסביר את סוגיית הכרזת אישה כמורדת במסגרת תביעה לגירושין בבית הדין הרבני בישראל.

מקור הסמכות להגדרת אישה כמורדת/ הדין האישי:

בהתאם לדין האישי הנהוג בישראל בכל הקשור לחיי הנישואין, לכל אחד מבני הזוג ישנם מספר חובות וזכויות כלפי הצד השני. בין יתר החובות של כל אחד מהצדדים מוגדרים קיום יחסי האישות בין הצדדים כחובת יסוד  של אחד מבני הזוג כלפי הצד השני.


על פי ההלכה היהודית, העומדת במרכז הדין האישי, נקבע כי אישה מורדת היא אישה המסרבת לקיים יחסי אישות עם בעלה. הגדרת האישה כאישה מורדת מתבצעת בפועל רק במקרים בהם היא מסרבת בכל תוקף לקיים יחסי מין עם בעלה.

טענות הגנה מטעם האישה / "מאיס" עליי:

ישנם מקרים בהם בתי הדין הרבניים נוטים לקבל את עמדתה של האישה כאישה מורדת, וזאת במקרים בהם היא מוכיחה לדיינים כי החלטתה לסירוב קיום יחסי אישות עם בעלה נובעת בין היתר מהסיבות הבאות:

  • האישה גילתה כי בעלה מקיים קשרים רומנטיים או יחסי אישות עם נשים אחרות
  • הבעל עזב את הבית
  • הבעל נוהג להכאיב לאישה במהלך קיום יחסי אישות
  • הבעל נוהג כלפי האישה בעצבנות וגסות רוח

כמו כן, במקרים בהם האישה איננה מוכנה לקיים יחסי אישות עם בעלה מכיוון שהוא עושה זאת בהתאם לרצונו בלבד, היא איננה תוגדר כאישה מורדת, וזאת מכיוון שהיא רשאית שלא להיענות לצרכי בעלה כאישה העומדת לרשותה כשוביה. בכל המקרים המופיעים לעיל, הזכויות העומדות לרשות האישה אינן נפגעות בשל סירובה לקיום יחסי אישות עם בעלה.

ההשלכות הנלוות להגדרת אישה כמורדת/ משמעויות משפטיות:

שלב א'

"אין עונשין אלא אם כן מזהירים"

במקרים בהם אישה מסרבת לקים יחסי אישות עם בעלה והיא מוגדרת על ידי בתי הדין הרבניים כאישה מורדת, היא עלולה לאבד לא מעט זכויות המגיעות לה מתוקף אישה הנמצאת בהליך פירוד וגירושין. בתחילת הדרך, בתי הדין הרבניים מזהירים את האישה לחזור בה מדרכה ומסירובה לקיים יחסי אישות עם בעלה. עניין זה מוגדר כ-דין מורדת הנפסק על ידי בתי הדין הרבניים במסגרת ניהול תביעות גירושין המוגשות על ידי הבעל או האישה. בהתאם לדין מורדת נקבע כי לאישה המורדת מוענק פרק זמן של שנה (כ-12 חודש) במהלכה היא נדרשת לפייס את בעלה.

שלב ב'

במקרה והאישה איננה פועלת בהתאם לדרישת בית הדין , רשאי הבעל לגרש את אשתו ללא כתובתה, כלומר ללא תשלום דמי מזונות אישה.

היפוך נטל הראיה

ישנם מקרים בהם הבעל טוען למקרי בגידה של האישה כסיבה המרכזית בסירובה לקיום יחסי אישות עימו. במקרים אלו נדרש הבעל להוכיח את טענתו, ובמקרה והוא איננו מסוגל להוכיח זאת, ראשית האישה לקבל את דמי מזונותיהם גם במקרים בהם היא מסרבת לקיום יחסי אישות עם הבעל.

רוצים לדעת יותר על סוגיית האישה המורדת על פי ההלכה היהודית המונהגת בבתי הדין הרבניים? אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה, וכמו תמיד אנו נעמוד לרשותכם עם כל המידע המקצועי המורחב העומד לרשותנו בתחום דיני משפחה, אישות וגירושין.

כותב המאמר הינו ידוע כמי שעוסק בתחום דיני המשפחה, עומד בראש משרד עורכי הדין גיא ניומן.

ליצירת קשר עם כותב המאמר טל: 03-6001700, 24 שעות ביממה.