202101.04
0

צוואה וירושה במקרים של גירושין – מה חשוב לדעת?

פירוק הנישואין הוא כמעט תמיד אירוע מטלטל ולכל הפחות מאופיין באכזבה ובאובדן חלומות וציפיות לחיים משותפים עד קץ הימים. הגירושין מציבים בפני בני הזוג לא מעט אתגרים משפטיים, כלכליים, הוריים, רגשיים ופרקטיים, הדורשים זמן, אנרגיה והסתגלות לשינויים שחלים בנטל האחריות. 

הליך הגירושין נמשך במקרים רבים זמן ממושך, לעתים גם שנים רבות. המשמעות היא שאנשים בהליך גירושין עשויים להיקלע למצב שבו אחד מבני הזוג הולך לעולמו לפני החתימה על הסכם הגירושין. מצב זה עלול להעלות בעיות חוקיות רבות, הנוגעות בין היתר גם לסוגיית חלוקת העיזבון בין היורשים שלו, שהותיר אחריו הנפטר.

מה אומר חוק הירושה?

לפי החוק הישראלי, כפי שיציגו ודאי בפניכם עורכי דין לענייני צוואות וירושות, כאשר אדם נפטר: 

  1. אם הוא הותיר צוואה, הרכוש יחולק לפי הוראות הצוואה.
  2. אם הוא לא הותיר אחריו צוואה, העיזבון יעבור ליורשים שלו לפי ברירת המחדל שקבע חוק ירושה על פי דין. לפי סעיף 10 בחוק זה בן הזוג של הנפטר (בין אם בנישואין או כידוע בציבור), הוא יורש על פי דין. זאת ועוד, החוק מעניק עדיפות לבן הזוג לעומת היורשים האחרים, כמו הילדים, ההורים או האחים של הנפטר.

פטירה של בן הזוג לפני החתימה על הסכם גירושין

הבעיה המרכזית עולה כאשר בן הזוג נפטר לפני ש הסכם הגירושין נחתם כדין ולא הותיר אחריו צוואה. במקרה זה, בן הזוג שעדיין בחיים יהיה אוטומטית אחד היורשים, למרות שהשניים חיו בנפרד והיו למעשה זוג פרוד. אם אתם רוצים להבטיח שזה לא יקרה לכם, כל שעליכם לעשות זה לדאוג להכין צוואה ברגע שאתם מחליטים להיפרד ומתחילים במסע לקראת הגירושין. כלומר, אם אתם לא רוצים שבן הזוג שלכם יירש את רכושכם, רק בגלל שרצה הגורל והלכתם לעולמכם לפני שהספקתם להתגרש כחוק, ערכו צוואה אשר תוכל להבטיח שכל העיזבון שלכם אכן יחולק לפי רצונכם, ובנוסף, אין סיבה לחשוש שהצוואה תפגע בזכויות שלכם בעת חלוקת הרכוש המשותף, זאת משום שצוואה אשר נערכת כאשר אתם בתהליכי גירושין, לא גוברת על זכויותיכם ברכוש המשותף.

למעשה, עריכת צוואה כאשר אתם מנהלים הליכי גירושין מול בן הזוג שלכם, היא האפשרות המשפטית הטובה והיעילה ביותר שתאפשר לכם לשלוט על חלוקת העיזבון שלכם לאחר הפטירה. זאת ועוד, אם כבר יש לכם צוואה, אותה ערכתם לפני שנכנסתם להליכי הפרידה והגירושין, חשוב שתערכו צוואה חדשה, שתבטיח את חלוקת הרכוש שלכם בהתאם למצב החדש שבו אתם פרודים ולא בהכרח רוצים לשתף את הפרוד ברכוש שהותרתם אחריכם. עשו זאת מיד ואל תמתינו עד לסיום הליך הגירושין באופן רשמי. כך או כך, מומלץ להסתייע בשירותיו של עו"ד מנוסה בכל שלב בהליך.