201810.23
0

עורך דין לענייני משמורת ועורך דין לענייני מזונות

סכסוכים בין בעל לאישה, בין אישה לבעלה ובקיצור, בין בני זוג, לא תמיד נפתרים בכי טוב. כאשר נפרם הקשר הזוגי ושלום בית איננו יכול להבשיל לכדי מעשה, הגירושין בלתי נמנעים. בדרך הלא פשוטה הזאת, בטרם מגיעים להסכם גירושין ולפעמים אפילו לאחר מכן, נדרש ייעוץ משפטי ויד מכוונת. לטיפול בהסכמי גירושין, לטיפולי בנושאי משמורת, בענייני המזונות לסוגיהם השונים יטפל עורך דין לענייני משמורת ועורך דין לענייני מזונות.

סוגיות במשמורת

גם כאשר סכסוך בין בני הזוג הוא מורכב ולא פשוט, כדאי לזכור כי כשיש ילדים בתמונה חיוני לחשוב גם על הצד שלהם. כאשר תא משפחתי מתפרק, תיק הגירושין חייב לעסוק בשאלת המשמרת (מי יהיה ההורה שהילדים יהיו תחת חסותו) ומה יהיו הסדרי הראייה. בשנים האחרונות, יש לומר, התרבו המקרים שבהם נקבעה משמורת משותפת אך הדברים רחוקים מלהיות פשוטים.

משמורת איננה מונח חברתי או סוציולוגי כי אם משפטי. זהו מונח שקובע מי יהיה ההורה שהילדים יישארו תחת חסותו ובצל קורתו. חיכוכים וחילוקי דעות בעניין זה וכן בעניין הסדרי הראייה וזכויות ההורה שאיננו משמורן מרובים ביותר וניסיונו של עורך הדין חשוב לעניין זה. ישנם עורכי דין בתחומי משפחה וגירושין אשר נכנסים לתמונה לא רק בעת הליך הגירושין עצמו אלא גם לאחריו, למשל כאשר קיימת טענה שהסדרי הראייה אינם מכובדים כלשונם וזאת ללא נסיבות מוצדקות כי אם באופן עקבי.

מזונות והסדרים כספיים

נושא נוסף, מלבד המשמורת, המהווה נקודת מחלוקת בגירושין הוא ההסדרים הכספיים, חלוקת הרכוש וכן גובה המזונות. עורך דין נדרש לייצג את הלקוח או הלקוחה בנושא זה שיש לו הדים גם במשפט הדתי וגם במשפט האזרחי. בישראל, המצב סבוך יותר מאשר בחלק ניכר ממדינות העולם שכן לא תמיד יש הסכמה בין בני הזוג אפילו לגבי בית הדין שבו יידון עניינם.

מקובל לראות את החיוב במזונות כחיוב המוטל על כתפי הגבר. עם זאת, בשנים האחרונות חלו שינויים בעניין זה ובהחלט ניתן משקל ליכולת ההשתכרות של שני הצדדים. ככלל, גובה המזונות נקבע לפי הנסיבות של כל מקרה, לפי מספר הילדים המשותפים, לפי כושר ההשתכרות, לפי גיל הילד ולפי צרכיו. וגם בעניין זה, אין ספק כי חלו שינויים לעומת העבר. כיום, החובה בתשלום מזונות איננה בהכרח נפסקת עם הפיכתו של ילד קטין לבגיר והחיוב נמשך, גם אם בסכום מופחת, כאשר הילד נחשב לבגיר ובזמן שירותו הצבאי.