202011.11
0

מה שייך למי לאחר גירושים

הליך גירושין הוא הרבה יותר מעוד פרידה של זוג. גם כאשר אין בתמונה ילדים משותפים, זוגות רבים מתקשים להגיע להסכמה בנושאי חלוקת רכוש. הנישואין הופכים את הזוג ליחידה כלכלית אחת (מבחינת החוק) אותה יש לפרק בצורה שמוסכמת על שני הצדדים. רוב הזוגות מסכימים לחלוקה שווה של הרכוש המשותף, הקשיים מתעוררים כאשר אחד מבני הזוג דורש חלוקה של רכוש אותו הצד השני מחשיב לשלו באופן בלעדי.

על מנת למנוע את המחלוקת כדאי היה לחתום מראש על הסכם ממון. בהעדר הסכם ממון חתום, בן או בת הזוג עלולים לזכות בנתח מרכוש שנצבר טרם הנישואין או ניתן בבלעדיות מתוקף ירושה לאחד הצדדים. על מנת להגן על הזכויות שלכם, להבין את החובות ולא לוותר על רכוש ששייך לכם באופן בלעדי, כדאי להקדים להתייעץ עם עורך דין דיני משפחה.

לאחר ההתייעצות אתם תבינו כיצד החוק רואה חלוקת רכוש הוגנת? כיצד נהוג לחלק דירה משותפת? מה עושים עם כספים שחסכתם (גם פנסיה וגמל)? מי אחראי לפדות את ההלוואות? איך מתייחסים למצב בו הדירה בה הזוג התגורר נרכשה על ידי אחד הצדדים באופן בלעדי לפני הנישואין? המדריך הזה נועד לסייע לכם בהבנת העקרונות המנחים לחלוקת רכוש לאחר גירושין. נבהיר שהמדריך אינו מחליף התייעצות עם עורך דין.

איסוף מסמכים וראיות אודות נכסים פיננסיים

מיד כאשר אתם מחליטים להתחיל בהליך גירושין (הרבה לפני שחשפתם את כוונתכם בפני בן/בת הזוג), כדאי להתחיל לאסוף מסמכים וראיות לגבי הנכסים הפיננסיים המשותפים ואלו שנמצאים בבעלות אישית של בני הזוג. אם אתם חושדים שהצד השני מתכנן להגיש בקשה לגירושין, איסוף הראיות חשוב עוד יותר. המסמכים שאתם תאספו יצליחו להגן עליכם במקרה שבן/בת הזוג ינסו לפדות תכניות חיסכון או להסתיר נכסים.

איך מחלקים רכוש משותף?

החוק קובע לזוגות שנישאו לפני שנת 1974 חלוקת רכוש על פי חזקת השיתוף. משמעות הדבר היא חלוקה שווה של כל הרכוש ששייך לבני הזוג גם במידה וההשקעה הכספית לא הייתה זהה. זוגות שנישאו לאחר שנת 1974 יחלקו את הרכוש על פי חוק יחסי ממון. חוק זה קובע חובת חלוקה הוגנת של הרכוש המשותף בלבד (כולל הלוואות וחובות). רכוש שהיה בבעלות אחד הצדדים לפני הנישואין אינו נכלל בחלוקה. כמו כן, האחריות לחובות שנצברו על ידי אחד מבני הזוג (ללא קשר למימון הוצאות משק בית משותף) חלה רק עליו.

חלוקת איזון משאבים

בהעדר הסכם ממון חתום, הרכוש המשותף יחולק בשיטת הסדר איזון משאבים. ההסדר נועד לקדם חלוקה שווה תוך השוואת שווי הנכסים. בן/בת הזוג שמחזיק בנכסים בעלי שווי גבוה יותר יתבקש לשלם את סכום ההפרש. חלוקת איזון משאבים לוקחת בחשבון את כל הנכסים שנרכשו על ידי בני הזוג במהלך תקופת הנישואין, מבצעת הערכת שווי וממליצה על חלוקה הוגנת. החישוב יכלול חשבונות בנק, תכולת בית, רכבים, מניות, קרנות, קופות חיסכון, כספי פנסיה והשתלמות, אופציות, עסקים וחברות (גם כאשר הם רשומים באופן בלעדי תחת אחד מבני הזוג).

את החישוב מבצע איש מקצוע (לרוב אקטואר או כלכלן) שמוסכם על שני הצדדים. החלוקה לא תכלול נכסים שהיו ברשות אחד הצדדים טרם הנישואין ונכסים שניתנו בירושה לאחד הצדדים במהלך הנישואין. שווי של רכוש משותף כמו מכשור חשמלי וריהוט לבית, טבעות זהב ושאר תכשיטים, חפצי אומנות וכלי רכב, נכלל בתוך חלוקת הרכוש.

מי מקבל את הדירה המשותפת?

הפתרון הפשוט ביותר יהיה מכירה של הדירה וחלוקה של הכסף. הזוג ישתמש בכסף שיתקבל מהמכירה לסגירת הלוואת המשכנתא ואת היתרה יחלק בצורה שווה. ישנם מקרים בהם אחד מבני הזוג מעוניין להמשיך להחזיק בדירה לאחר קניית חלקו של בן הזוג. אם אחד מבני הזוג מעוניין להחזיק בדירה, כדאי להעביר את הבעלות טרם החתימה על הסכם הגירושין. החוק בישראל קובע פטור ממס רכישה במכירת דירה לבן/בת זוג. תהיה לכם הזדמנות לחסוך לא מעט כסף.

במקרים בהם הדירה בה התגורר הזוג נרכשה על ידי אחד הצדדים לפני הנישואין, אך שניהם התגוררו בה, תחזקו אותה ושילמו את המשכנתא, בית המשפט צפוי להכיר בדירה כרכוש משותף ולהורות על חלוקה שווה. פעולות יומיומיות כמו ניקיון נכללות תחת הגדרת התחזוקה ומעניקות לבין הזוג זכויות על הנכס.