201412.10
0

הסכם ממון בין בני זוג

הסכם ממון בין בני זוג

המדריך המתומצת ומורה הנבוכים לסוגיית הסכם ממון בין בני זוג, במסגרת דיני המשפחה בישראל:

במסגרת מאמרינו זה נסקור בקצירת האומר את סוגיית הסכם ממון בין בני זוג הלכה למעשה, וזאת על מנת לאפשר להורה הנבוך לעמוד על משמעותו המעשית של הסם ממון בראי החוק.

אמנם חיי הנישואין מתחילים (בדרך כלל) ברכיבה  על סוס לבן לעבר השקיעה, אך תקופה זו אינה נמשכת זמן רב ועל אף האהבה הרבה בין בני הזוג הם נכנסים ושוקעים אל תוך שגרה שהופכת עם השנים לתובענית יותר ויותר. כך היא מביאה לעיתים לא רחוקות, לצערנו, לגירושין. הסכם הממון נועד להסדיר את הדברים מבעוד מועד, דווקא כל עוד בני הזוג נמצאים ביחסים טובים ביותר כך שניתן לעשות זאת ברוגע, תוך התחשבות ואמפתיה כלפי הצד השני. אין ספק כי קביעת הסכם באווירה זו היא נוחה בהרבה מקביעת הדברים כשהיחסים כבר אינם במיטבם ואפילו מעורערים.


עליה בביקוש להסכמי ממון בשנים האחרונות


בשנים האחרונות ישנה עליה בביקוש לביצוע הסכם ממון. הדבר נובע מהמודעות הרבה יותר של שני בני הזוג לנושא החומרי והכלכלי ורצונה של האישה בפרט שלא להיות תלויה ביחסיה עם בעלה אלא לדאוג לעצמה מבעוד מועד במידה ומערכת יחסים זו תגיע לסופה. העליה בגירושין הולכת ועולה ועומדת כיום על זוג אחד מתוך שלושה שמתגרשים, כך שהעניין נהיה יותר ויותר רלוונטי במשך הזמן.


מתן תוקף להסכם הממון

הסכם הממון צריך להערך בכתב ועל מנת  לתת לו תוקף משפטי יש לאשרו באמצעות גורם מוסמך. במידה וההסכם נערך בטרם הזוג נישא יש לאשר את ההסכם באמצעות רושם הנישואין או נוטריון. במידה והזוג כבר נשוי יש לאשרו בבית דין לענייני משפחה. לרוב חיינו משתנים במהלך השנים ולא תמיד ניתן לדעת כיצד יראו פני הדברים מאוחר יותר. הבאת ילדים לעולם היא כמובן גורם שמשפיע מאוד על כל האמור להיות מוסכם בהסכם הממון. אי לכך, ניתן לשנות את ההסכם בכל שלב אך גם כאן יש לפנות לגורם שאישר את ההסכם. אם הזוג נתן תוקף להסכם אצל נוטריון יש לפנות אליו כל עוד השינוי נעשה עד 10 שנים ממועד הנישואין. לאחר מכן הדבר צריך להעשות בבית דין לענייני משפחה בכל מקרה.


מה כולל ההסכם?

הסכם ממון כולל בעיקר את כל האמור לגבי נכסים: מוזכרים בו נכסים שצבר כל אחד מבני הזוג  בטרם הנישואין, נכסים שצברו יחד, נכסים חיצוניים שקיבלו כמתנה, חלוקת החובות אם הצטברו או יצטברו ולעיתים נקבע מועד פקיעת ההסכם אם מעוניינים לקבוע מועד כלשהו.


כותב המאמר הינו ידוע כמי שעוסק בתחום דיני המשפחה, עומד בראש משרד עורכי הדין גיא ניומן

ליצירת קשר עם כותב המאמר טל: 03-6001700, 24 שעות ביממה.