201502.21
0

בניית הסכם גירושין

בניית הסכם גירושין

המדריך המתומצת ומורה הנבוכים לסוגיית עריכת הסכם גירושין, במסגרת דיני המשפחה בישראל:

במסגרת מאמרינו זה נסקור בקצירת האומר את סוגיית עריכת הסכם גירושין הלכה למעשה, וזאת על מנת לאפשר להורה הנבוך לעמוד על הנקודות החשובות בעצם עריכת הסכם הגירושין.

לזוגות רבים העומדים להתגרש הכנת הסכם גירושין אינה משימה פשוטה. במיוחד כאשר הצטבר רכוש רב יחסית ישנו קושי לחלק אותו באופן ששני בני הזוג יהיו מרוצים. כאשר ישנם ילדים בתמונה, אשר מהווים מכנה משותף בין בני הזוג בשל האהבה הרבה והרצון של שני בני הזוג לראותם ולשהות במחיצתם הדבר קשה עוד יותר.

מי דן בנושא הסכמי גירושין

בישראל ישנם שני גורמים הקובעים ומאשרים הסכם גירושין והם בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה. כל אחד מהגורמים יכול לראות את ההסכם אחרת מנקודת מבטו- הדין העברי על ידי הראשון וחוקי המדינה והמשפט האזרחי על ידי האחר. שתי ההתייחסויות השונות מקשות עוד יותר כי הערכאה בה יידון המקרה מהווה בפני עצמה סלע מחלוקת בין בני הזוג. לרוב הפונה ראשון בתביעה יקבע היכן המקרה יידון. הדבר יכול ליצור תסכול בקרב בן הזוג האחר.

מה כולל הסכם גירושין

הסכם גירושין מתייחס לכל הקשור לחלוקת הרכוש. בערכאה הנבחרת יידון הנושא האם דירה המשותפת בה חי עד היום הזוג תישאר בידו של ההורה המשמורן על מנת שהילדים לא יאלצו לעזוב את ביתם או שבמסגרת חלוקת הרכוש הדירה צריכה להמכר והתשלום צריך להתחלק באופן שווה בין בני הזוג.כך גם לגבי נכסים נוספים: דירות אם ישנן, רכב וכל הרכוש באופן כללי. הנושא השני הוא כל הקשור בילדים: האם המשמורת תינתן לאחד ההורים או שתהיה משמורת משותפת? משמורת משותפת יכולה להתקיים ולהצליח רק כאשר ההורים גרים זה בקרבת זה ושהיחסים והתקשורת שביניהם טובים. אחרת הדבר לא יצלח. במידה והמשמורת אינה משותפת נקבעים הסדרי ראיה להורה שאינו ההורה המשמורן וכן נקבע גובה המזונות שהוא נדרש לשלם על פי קריטריונים שונים.

בנייתו של הסכם גירושין אינה פשוטה וברוב המקרים בני הזוג אינם אובייקטיבים מספיק. הם מלאי רגשות ונמצאים במצב לא יציב בו נפערה הקרקע תחת רגליהם. לכן עריכת ההסכם בעזרת עורך דין מגשר גירושין המתמחה בעניין ויכול להוות צד שלישי וניטרלי היא כדאית, מומלצת ואפילו הכרחית בחלק גדול מהמקרים. זאת על מנת להיות מאחורי התהליך הלא נעים במהירות האפשרית.


כותב המאמר הינו ידוע כמי שעוסק בתחום דיני המשפחה, עומד בראש משרד עורכי הדין גיא ניומן.

ליצירת קשר עם כותב המאמר טל: 03-6001700, 24 שעות ביממה.