202101.20
0

כיצד בדיקת פוליגרף יכולה להשפיע על משפט בדיני משפחה?

לבדיקת פוליגרף אמנם אין תוקף משפטי חד משמעי ואי אפשר להשתמש בה בתור הוכחה, אבל היא בהחלט יכולה לשמש את התביעה או ההגנה לצורך ביסוס הטענות המרכזיות מול השופט. ספציפית בדיני משפחה, יש לזה משמעות גדולה מאוד

בדיקת פוליגרף מתבצעת כיום על ידי מכונים פרטיים שמפוזרים בכל רחבי הארץ. מלבד מיקום נוח, את הבדיקה אפשר גם לתאם לטובת שלל מטרות. זו למשל בדיקה שיכולה לסייע למעסיקים בתהליך גיוס של עובדים חדשים, בדיקה שרלוונטית עבור איתור הדלפות בתוך חברות גדולות וכמובן כלי שגם עומד לרשות משטרת ישראל בעת ביצוע של חקירות.

אבל מסתבר שבשנים האחרונות, יותר ויותר בדיקות פוליגרף מתחילות להשתלב בתחום של דיני משפחה. בגלל שהתחום של דיני משפחה מאוד רגיש וקשה להכריע בו בצורה חד משמעית לטובת אחד הצדדים בלי שזה יפגע בילדים, השופטים מעדיפים להשתמש בכמה שיותר כלים. אחד הכלים הללו יכול להיות בדיקת פוליגרף ובהרבה מקרים הוא אף מטה את הכף.

באיזה מקרים כדאי להשתמש בבדיקת פוליגרף?

הנה למשל מספר מקרים שבהם בדיקת פוליגרף בהחלט יכולה וצריכה לעזור כדי להשפיע על משפט בדיני משפחה:

א. חוות דעת מומחה – בתי משפט שמתמודדים עם תיקים של דיני משפחה צריכים להכריע לעיתים קרובות בין טענות עובדתיות סותרות. במקרים כאלה שבהם להכרעה של בית המשפט יש השפעה על כל התא המשפחתי, אפשר להשתמש בחוות דעת של מומחה פוליגרף ככלי אבחון אובייקטיבי.

ב. בדיקת נאמנות או בגידה – ספציפית בדיני משפחה, יש משמעות לשאלה האם בני הזוג הפרו את חובת הנאמנות. אז כדי להוכיח את זה בבית משפט או מול בית דין רבני, יש מקום להפעיל בדיקת פוליגרף.

ג. בירור מחלוקות במשפחה – דיני משפחה חלים גם על בני הזוג, הילדים וההורים וגם על המעגל הרחוק. אם יש סכסוך במשפחה שקשור למשל אל ירושה או צוואה, בדיקת פוליגרף היא כלי מאוד זמין ויעיל.

כך משתמשים בבדיקת פוליגרף לביסוס טענות

העניין עם בדיקת פוליגרף הוא שעדיין אין לה תוקף משפטי חד משמעי או רשמי. במילים אחרות, זה אומר שאי אפשר להשתמש בתוצאות של בדיקה כזו על מנת להוכיח את אשמתו או את חפותו של אדם מסוים. כאן זה גם בכלל לא משנה אם מדובר על בדיקה שאותה משלבים בדיני משפחה, בדין הפלילי או בדין האזרחי.

אבל ספציפית בדיני משפחה, יש מקרים בהם בדיקת פוליגרף יכולה כאמור להשפיע על המשפט. בנסיבות מסוימות, תוצאות הבדיקה משמשות או את התביעה או את ההגנה לצורך ביסוס הטענות המרכזיות. כאשר מבססים את הטענות האלה גם באמצעות תוצאות של בדיקת פוליגרף וגם באמצעות הסברים ונימוקים אחרים, יש סיכוי גבוה יותר שהשופט ישתכנע.