201412.01
0

בדיקת אבהות ו/או גניבת זרע

בדיקת אבהות ו/או גניבת זרע

המדריך המתומצת ומורה הנבוכים לסוגיית בדיקת אבהות ו/או גניבת זרע, במסגרת דיני המשפחה בישראל:

במסגרת מאמרינו זה נסקור בקצירת האומר את סוגיית בדיקת האבהות הלכה למעשה, וזאת על מנת לאפשר להורה הנבוך לעמוד על משמעותם המעשית של הליכי בדיקת האבהות ו/או גניבת זרע בראי החוק.


רוב האבות נותנים את זרעם מרצון לאישה אותה הם אוהבים ואיתה הקימו בית במטרה להביא לעולם ילד משותף. עם זאת, קיימים המקרים בהם על אדם שלא תכנן כלל להיות אב פעם נוספת או לא תכנן להיות אב בשלב זה בחייו בשל גילו הצעיר, מוטלת החובה להיות שותף בגידול ילד מבלי שהיה ערוך לכך. חלק ממקרים אלה נובעים מחוסר תשומת לב וזהירות של שני הצדדים. חלק מהמקרים נובעים מרצונה של האישה להנות מכל העולמות- להפוך לאם ללא מערכת יחסים מחייבת מחד ושאב הילד יהיה שותף מלא בכלכלתו מאידך.


מה מכריע בתביעה להכרה באבהות?

כאשר שומעים את טענותיו של אב אשר חווה גניבת זרע, הן נשמעות מוצדקות לחלוטין- מדוע עליו להיות אב בכפיה כאשר הילד נולד בעקבות תרמית שביצעה אימו. עם זאת, נקודת מבטו של בית המשפט בנושא היא נקודת מבטו של הילד. מבחינת בית המשפט המאבק אינו רק בין האב לאם אלא נכנסת דמות נוספת שהפכת לשחקן המרכזי והיא הילד. הילד אינו אשם במעשיה של אמו ולכן ההסתכלות היא מנקודת מבטו: רצונו לדעת מיהו אביו, מהם שורשיו, מהיכן הגיע. מדובר כאן על אחת הזכויות הבסיסיות ביותר של אדם ולכן, גם אם זוהי תרמית מצד האם, האב כנראה יצטרך להתעלות על עצמו ולהכיר בעובדה שהוא אב לכל דבר.


בדיקת סיווג רקמות וחוק הידע הגנטי

הבדיקה המדוייקת והפופולארית ביותר שישנה היא בדיקת סיווג הרקמות. ההסתברות שתוצאות הבדיקה יצאו שגויות הן נמוכות מאוד. עד לפני מספר שנים יכל האב לסרב לביצוע בדיקת סיווג רקמות מתוקף זכותו לקבוע אילו בדיקות או הליכים יתבצעו בגופו. עם זאת, הסירוב לכשעצמו נחשב כראיה נגדו. לפני מספר שנם נחקק חוק המידע הגנטי שלפיו מחוייב הגבר לבצע את הבדיקה על פי הוראת בית המשפט. סירוב לכך יחשב לביזיון בית המשפט. כאשר הועמדו על כף המאזניים חשיבות הבדיקה לעומת קושי הבדיקה, נראה כי חשיבות הבדיקה לעתיד גוברת בהחלט על פולשנותה.


אין ספק כי העובדה שעדיין לא נחקק חוק נגד נשים המבצעות גניבת  זרע נותנת כוח רב לנשים המתכננות לעשות זאת. עדיין לא נמצא האמצעי שירתיע נשים מספיק מפעולה זו ולכן על הגברים להיות עירניים ביותר בכל הקשור לקיום יחסי מין מזדמנים.


כותב המאמר הינו ידוע כמי שעוסק בתחום דיני המשפחה, עומד בראש משרד עורכי הדין גיא ניומן

ליצירת קשר עם כותב המאמר טל: 03-6001700, 24 שעות ביממה.